Fiber kablo nedir


Fiber optik, insanın saç teli kalınlığında ve çok hassas üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışan bir sistemdir. Fiber optik kablo , ortasında bir kaç kat koruyucu madde ile sarılmış cam olan kablodur. Elektronik sinyaller yerine elektriksel parazitlerin oluşmasını engelleyen ışık iletir.

Elektrik parazitlerinden etkilenmemesi, aydınlatma ve neme karşı dayanıklılığı . FiberOptik Nedir : Fiber optik uzun, insan saçı kadar ince saf camdan oluşan bir yapıdır.

Birarada yığın halinde toplanmasıyla ışık sinyalini uzun mesafelere. Optik fiberler diğer iletişim malzemelerine oranla uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak verdikleri için fiberoptik haberleşme sistemlerinde çok sıklıkla kullanılmaktadırlar. Metal kablolar yerine fiber kabloların kullanılmasının nedeni, daha az kayba neden olmaları ve . Fiberler çapraz modlar ve yayınma hatları ile desteklenmektedir, bu tarz fiberlere çoklu fiber adı verilir.

Tek bir mod ile destekleyen fiberlere de tek modlu fiber ismi verilir. Multimod fiber optik kablolar , 125µm dış çapa ve 50µm civarında çekirdek çapına sahiptirler ve ilerleyen ışık, çoklu yol üzerinden hareket eder. Data alma ve gönderme singlemod fiber optik . Fiber , optik insanın saç teli kalınlığında olan saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi ile çalışan bir sistemdir.

Fiber Optik teknolojisinin detayları nelerdir? Fiber -optik hatlar uzun mesafelerde dijital bilgi taşıyan insan saçı inceliğinde optik cam akımıdır. Fiber optik ayrıca tıbbi görüntüleme ve makine mühendisliği alanlarında da sıklıkla kullanılıyor.

Merkez : Işığın hareket ettiği cam tabaka. Cam örtü : Merkezin dışını saran , optik malzemeden üretilmiş , merkezden yansıyan ışığı tekrar merkeze ileten kısım. Zorlu sanayi koşulları için özel tasarlanmış fiber optik kablolarortamdaki nem , sıcaklık, titreşim, sensör verileri, sürücü bilgisi . FİBER OPTİK KABLOLAR FİBER OPTİK NEDİR ? Son on yılda, elektronik iletişim endüstrisinde çok sayıda önemli ve dikkate değer değişim meydana geldi.

Ses, veri ve görüntü iletişimindeki olağanüstü artış, daha ekonomik ve daha geniş kapasiteli iletişim sistemlerine olan talebin de aynı şekilde . Single Mode (tek modlu) fiber kıl ile imal edilen kablo tipidir. Bu sayede uzun mesafeli alanlar fiberdeki saçılma ve zayıflama değerleri de göz önünde bulundurulduğunda çok uzun mesafelere kadar güçlendiriciye gerek olmadan . Fiberoptik kablo nedir sorusunun cevabı çok basittir. Gelişen teknolojiler neticesinde, veri ihtiyacı arttıkça bakır kablo veya kablosuz erişimde kaynaklanan veri kısıtlamaları ve güvenlik zaafiyetleri, fiber optik kablolarda söz konusu olmadığından.

GBIC ve SFP ile geniş bilgiyi CİBİK (GBIC) VE SFP MODÜL NEDİR ? Işık hızında internet nedir? Fiber sistemler, manyetik indüksiyonun neden olduğu kablolar arasıkarışmadan etkilenmezler. Fiber kabloların ucunda aynı yada farklı konnektör bulunabilir.

Metalik kablolarda ,karışmanın başlıca nedeni birbirine yakın yerleştirilmiş. Optik fiber ile çok sayıda bilgi ışık hızıyla tek bir fiber kablo boyunca iletilmekte.


Sorry, comments are closed!